Wpływ środowiska na Ciebie

Dlaczego tak ważne jest twoje środowisko i ludzie w twoim otoczeniu?

ŚRODOWISKO

Całe twoje środowisko świadczy o tobie – to jakie masz meble w mieszkaniu, jakich posiadasz znajomych, to czym zajmujesz się zawodowo, jakie studia skończyłeś, czy nawet jaką masz tapetę na pulpicie telefonu. Najważniejsze, by to co cię otacza w większości było twoim wyborem – żebyś nie był bierny i tylko przyjmował to, co ci się daje, ale byś brał dokładnie to czego chcesz – tak, by studia nie były wybierane, bo są po nich pieniądze albo uczelnia była blisko rodzinnego domu, by mieszkanie, które masz zamiar kupić nie zależało tylko od jego ceny, a od tego czy ci się podoba i czy czujesz się w nim komfortowo, by tapeta na pulpicie nie była wyłącznie ładna, ale by wyrażała ciebie, by ludzie, z którymi przebywasz nie byli w twoim życiu, tylko dlatego, że pracujecie lub studiujecie razem, ale ich lubisz i dzięki nim się rozwijasz.

 

Właśnie ludzie, którymi się otaczamy mają na ciebie ogromny wpływ, należy więc sprawdzić z kim masz najczęściej do czynienia, a jeżeli ciągle słyszysz narzekania i obarczanie świata i innych winą za wszelkie niepowodzenia, to powinnieneś spędzać z takimi osobami jak najmniej czasu lub całkowicie wykluczyć ich z życia. Powód takiego kategorycznego postępowania to fakt, że umysł człowieka jest narzędziem bardzo leniwym i jeżeli ma taką możliwość to przechodzi na tryb oszczędzania energii, a właśnie takim trybem jest znajdowanie sobie wymówek.

 

 

RYBA ROŚNIE DO ROZMIARU AKWARIUM

Gdy jako dziecko wchodziłem do sklepów zoologicznych, to zawsze zastanawiało mnie dlaczego te rybki są tego samego rozmiaru niezależnie czy pojawiłem się tam tydzień, czy rok później, mimo, że miałem świadomość, że istnieją ryby wielkości samochodów. Dowiedziałem się później, że ryba rośnie do rozmiaru akwarium, a to znaczy, że rekin nie zostanie ludojadem, jeżeli nie będzie miał do tego warunków. Tak samo jest z ludźmi – jeżeli czyjś świat ogranicza się do trójkąta praca > zakupy > dom, to nie jest możliwym, żeby urósł, bo jego horyzonty nie są w stanie rozszerzyć się same z siebie, a procesy poznawcze nie mają skąd czerpać informacji. Nikt nie będzie się tym interesował, więc to gdzie zajdziesz i jakie będziesz miał podejście zależy wyłącznie od ciebie. Należy więc robić to, co spowoduje twój rozwój – spróbuj nowej potrawy w restauracji, zamiast zamawiać, to co zwykle, pójdź do pracy inną drogą, porozmawiaj z nieznajomym, zacznij odwiedzać miejsca, które zawsze chciałeś zobaczyć, zacznij uprawiać interesujący cię sport albo zapisz się na naukę gry na instrumencie.

 

Wszystko, to może spowodować, że spojrzysz na życie z zupełnie nowej perspektywy, a poczucie sprawczości znacząco wzrośnie, gdy zaczniesz realizować swoje pragnienia.

 

 

 

Korekta: Anna Sroka
Photo Copyright © 2008 by
 Morten Skogly flickr Down and Out, licence