Wizja siebie

Dlaczego warto częściej odpowiadać sobie na pytanie Jak widzę siebie za 5 lat?” niżeli tylko na rozmowie kwalifikacyjnej. 

 

 

WYBÓR

 

 

Kiedy jesteś bardzo młody to dokładnie wiesz, kim chciałbyś być w przyszłości: strażakiem, pielęgniarką, policjantem albo księżniczką. Jednak im więcej masz lat, tym cel staje się bardziej rozmyty, bo pojawiają się nowe możliwości, ale też nowe ograniczenia. Obok wachlarza typowych zawodów ukazuje się szerokie spektrum dodatkowych czynników, bo choć np. pielęgniarka czy pielęgniarz to bardzo poważany zawód, który polega na niesieniu pomocy i ulgi innym, to jest to też ciężka praca nie zawsze w najprzyjemniejszych warunkach i większości przypadków nisko płatna, a wdzięczność za odwracanie uwagi pacjenta przy pobieraniu krwi bo ten boi się igieł ogranicza się do ledwie słyszalnego „dziękuję”. Ta świadomość utrudnia podjęcie decyzji.
Żyjemy w czasach, w których większość z nas może robić wszystko, czego zapragnie: możesz studiować informatykę w Japonii, sprzedawać samochody w RPA, czy prowadzić własną knajpkę w Brazylii, a jedyne ograniczenia to czas, pieniądze i zdrowie. Ktoś kiedyś powiedział, że ludzie, którzy mają duży wybór, zazwyczaj wybierają źle i częściowo się z tym zgodzę. Zdarza się przecież, że dokonujemy wyboru, choć to nie jest czas na końcową deklarację, tak jak podjęcie określonych studiów nie musi warunkować spędzenia całego życia w konkretnej specjalizacji. Bo nie jesteś uczony, że należy próbować wszelkich dostępnych możliwości zanim dokonasz wyboru. Szukanie celu w życiu można porównać do szukania zgubionych kluczy – nie robisz tego siadając na kanapie i zastanawiając się: „Może są w kuchni, a może w kurtce, albo zostawiłem je w aucie?”, tylko najczęściej sprawdzasz po kolei we wszystkich miejscach, które przychodzą ci do głowy – szukasz przez działanie. Ja sam przez bardzo długi czas nie wiedziałem, co chciałbym robić w swoim życiu i obwiniałem siebie, bo skoro to moje życie to jestem jedyną osobą, która może to wiedzieć, ale czasami tak nie jest i po prostu nie wiesz, czego chcesz od życia tak samo, gdy trafiasz na problem mając określić jakiego chcesz człowieka za partnera jeżeli nie miałeś ich wystarczająco dużo w przeszłości.

 

 

DROGA

 

 

Z drugiej strony, jest we mnie przekonanie, że podświadomie czujesz, w którą stronę powinieneś podążać, bo mimo ograniczeń – norm społecznych, drogiej szkoły, czy zwykłego braku odwagi – każdy czuje jak chciałby, żeby wyglądało jego życie, ale nie każdy ma odwagę nadać mu formę.
Zdarzyło ci się, że dopiero gdy wypowiedziałeś swoje myśli na głos nabrały sensu? W bardzo podobny sposób mogą funkcjonować twoje plany, bo dopiero gdy da się im zaistnieć w świecie innym niż twoja głowa, ich status zmienia się z „marzeń” na „plany”. Mam znajomego, który powiedział, że chciałby więcej zarabiać, ale nie był w stanie określić po co mu więcej pieniędzy i ile dokładnie. To może prowadzić do ciągłego niezadowolenia, bo „więcej” znaczy to samo, gdy zarabiasz 1200 zł i 12000zł, ale dopiero gdy określisz konkrety łatwiej jest tego „więcej” dosięgnąć.

 

– Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – mówiła dalej.
– To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść – odparł Kot-Dziwak.
– Właściwie wszystko mi jedno.
– W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.

Lewis Caroll, Alicja w Krainie Czarów

 

Jeżeli jesteś pewien, co chcesz robić, ale nie podejmujesz żadnych kroków żeby wdrożyć plan w życie, można to porównać do dryfowania po morzu niczym łódka bez steru, której kurs jest przypadkowy i dyktowany środowiskiem, a nie zamierzeniem. Marnujesz wtedy swój czas na życie, które ci się nie podoba i którego tak naprawdę nie chcesz.

 

W załączniku  znajdziesz narzędzie (na podstawie informacji z książki Tima Ferrisa, 4-godzinny tydzień pracy), które może ci pomóc w ustaleniu celów w życiu. Narzędzie składa się z dwóch części: pierwsza (górna) z nich polega na określeniu obecnej sytuacji życiowej oraz kierunku, w którym chcesz zmierzać, na zasadzie porównania tego, jak jest teraz, a jak chciałbyś żeby było. Podczas wykonywania tego ćwiczenia możesz odczuć działanie licznych mechanizmów obronnych („dokładnie wiem, co powinienem robić”, „to dla dzieci”, „nic mi to nie da”, itp.), które będą próbowały bojkotować twoje działania. Dodatkowo może okazać się, że dysonans pomiędzy tym jak jest, a jak chcesz by było jest na tyle duży, że znacznie obniży się twój nastrój. Jednak to zupełnie jak z porządkowaniem trzydrzwiowej szafy ściennej pełnej ubrań – wyrzucasz wszystkie rzeczy na środek i łapiesz się za głowę patrząc na bałagan, ale jedynym rozwiązaniem jest poodkładanie wszystkiego na miejsce – część po części.

 

Zmiana to jedyny dowód życia.

Evelyn Waugh

 

Druga część polega na stworzeniu czasowo określonej listy celów z podziałem na krótko-, średnio- i długoterminowe, które będą odnosiły się do tego, co wymieniłeś w poprzednim ćwiczeniu. Zadanie ułatwi dodanie do zadań pierwszych kroki jakie podejmiesz by zrealizować cel.

 

Pamiętaj, abyś to zadanie realizował w komfortowym dla ciebie czasie i miejscu, by nic cię nie rozpraszało i byś mógł się całkowicie skupić na jego wykonaniu. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do mówienia o naszych planach, więc daj sobie trochę czasu jeżeli początkowo nie jesteś w stanie określić przyszłości – ta lista jest tylko dla ciebie i nikt jej nigdy nie zobaczy (chyba, że będziesz chciał ją komuś pokazać :)). Nie podaję żadnych przykładów, by nie poddawać cię sugestiom – każdy ma inne priorytety i inne wartości.

 

Gdy sam wykonałem to zadanie, zmieniła się większa część mojego życia, a wystarczyło przysiąść na 2 godziny nad kartką papieru i nie dać się rozproszyć. Również po moich szkoleniach często spotykałem się z bardzo pozytywnymi komentarzami o ćwiczeniu – jest to narzędzie przetestowane i bezpieczne, i wierzę, że jeżeli chcesz zmienić lub po prostu ulepszyć swoje życie, to zainteresujesz się nim.

 


 

Wizja siebie – zadanie domowe 
Wypisałeś cele krótkoterminowe – wybierz jeden z nich i zrealizuj go dzisiaj. Powodzenia!

Załącznik do pobrania klikając obok ->  lista-pytan

Podziel się wnioskami w komentarzach.

 

 

Korekta: Anna Sroka
Photo Copyright © 2015 by Alicja Protasewicz