Nie wiesz nic o coachingu

– Czym się zajmujesz?
– Jestem trenerem umiejętności miękkich – Odpowiadam.
– Co to znaczy?
– Pyta rozmówca, gdy na jego twarzy maluje się zakłopotanie.
– Najogólniej rzecz biorąc, to uczę ludzi tego, czego nie uczyła ich szkoła: podnoszenia poziomu swojej motywacji, występowania publicznego czy komunikacji międzyludzkiej, po to, by mogli lepiej funkcjonować na co dzień.
– Aaaa, to wiem! – Odpowiada rozmówca, a w jego oku zauważam błysk zrozumienia. – Czyli jesteś coachem!

 

Nie, nie jestem.

 

Rozmowa na temat umiejętności miękkich i coachingu wygląda w opisany powyżej sposób w 80% przypadków, a próby poznania definicji słowa „coaching” od rozmówcy mogę spuentować tytułem tego artykułu. Zauważyłem niepokojącą prawidłowość, że powszechna wiedza na temat psychologii (i nie jest to potwierdzone żadnymi badaniami, jest to tylko moja subiektywna opinia) ogranicza się do znajomości freudowskiej psychoanalizy, z wyobrażeniem sesji terapeutycznych, gdzie pacjent leży na kozetce, a psycholog pyta go o relacje z matką i wczesne dzieciństwo.  Pojęcie coaching czy samorozwój przywołuje obraz stojącej na scenie przed wielotysięczną widownią świetnie ubranej osoby o kwiecistej mowie i perfekcyjnej dykcji, która przekonuje, że „chcieć” to to samo, co „móc”. Obawiam się, że psychologia to znacznie szersze spektrum, które obejmuje takie sfery życia jak: marketing, ekonomia, rozwój dziecka i jego wychowanie, sądownictwo, praca zawodowa, zdrowie, relacje małżeńskie i wiele, wiele innych. Jednak skupmy się na ostatnio bardzo popularnym coachingu, który jest utożsamiany albo z magiczną pigułką, która zmienia życie człowieka na lepsze, albo z wielkim oszustwem i szarlatanerią.

 

Czym jest coaching?

 

Coaching to proces pomagający ludziom osiągnąć swoje cele. Polega on na odbywających się cyklicznie (zgodnie z uzgodnionym najczęściej na pierwszym spotkaniu harmonogramem) sesjach coachingowych, w których uczestniczą coach i klient, a podczas których wykonywana jest praca, by osiągnąć jasno określony przez klienta cel. Co ciekawe, coach nie musi być specjalistą w dziedzinie, której dotyczy coaching, a nawet lepiej by nic o niej nie wiedział, ponieważ główne założenie tej metody jest takie, że rozwiązanie jest w nas, czyli klientach, więc specjalistyczna wiedza mogłaby negatywnie wpłynąć na poszukiwane rozwiązania przez ryzyko zamknięcia  się w szablonowych metodach. Podczas sesji coach zadaje pytania, które mogą naprowadzić klienta na rozwiązanie, ale to właśnie ten drugi jest zobowiązany do podejmowania pracy i wysiłku, by zrealizować założony plan. Od coacha nie usłyszysz: „Musisz zrobić to w taki, a taki sposób”, a raczej „Jakie według ciebie rozwiązania mogą doprowadzić do tego, co chcesz osiągnąć?”.
W jednym zdaniu, coaching to sposób na to, by dotrzeć ze stanu obecnego do stanu pożądanego.

Wiele razy spotkałem się z zarzutem, że metoda ta jest bezsensowna, bo skoro rozwiązanie jest w tobie, to po co w ogóle korzystać z czyjejś pomocy? Jednakowo, gdy znajdujesz się w trudnej sytuacji, to potrzebujesz porozmawiać z bliską osobą, która cię wysłucha i pomoże, ale w takim przypadku jak i w wielu innych ty znasz rozwiązanie, a samo wypowiedzenie problemu (celu) pozwala spojrzeć na niego z innej perspektywy.

 

Przykłady celów omawianych na sesjach coachingowych:

 • Zwiększenie pewności siebie
 • Osiąganie lepszych wyników w sporcie
 • Poprawa relacji z partnerem
 • Lepsze zarządzanie sobą w czasie

 

Czym nie jest coaching?

 

 • Trenerstwem – czyli przekazywaniem wiedzy dotyczącej konkretnego tematu, nauką umiejętności i realizacją celów trenera. Skorzystaj ze szkoleń, jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego albo wiesz, że brakuje ci konkretnej umiejętności.
 • Mentoringiem – czyli procesem polegającym na wsparciu, udzielaniu wskazówek w relacji: mistrz i uczeń. Wybierz mentoring, jeżeli potrzebujesz wsparcia o wiele bardziej doświadczonej osoby w danej dziedzinie.
 • Psychoterapią – czyli diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych. Wybierz, gdy czujesz, że nie jesteś w stanie poradzić sobie z twoją aktualną sytuacją lub z emocjami, które obecnie przeżywasz.
 • Doradztwem (konsultingiem) – czyli podpowiadaniem konkretnych rozwiązań. Rozejrzyj się za konsultantem, jeżeli potrzebujesz otrzymać gotowe rozwiązanie problemu jak najszybciej.

 

dawid-straszak-nie-wiesz-nic-o-coachingu

 

Jeżeli masz konkretny cel, , czy to w życiu prywatnym, czy zawodowym, który chcesz osiągnąć zachęcam do skorzystania z coachingu, bo już wiesz czym on jest. Aha i najważniejsze, jeżeli usłyszysz od kogoś jedne z poniższych:

 • Jesteś zwycięzcą
 • Możesz osiągnąć wszystko, wystarczy tylko chcieć
 • Wszystko zależy od ciebie
 • Szczęścia czeka tuż za rogiem, tylko musisz ruszyć z miejsca

To pamiętaj, że nie są to słowa coacha i nic z coachingiem nie mają wspólnego.

 

A Ty? Jaką miałeś styczność z coachingiem? Co o nim sądzisz?

 


Korekta: Anna Sroka
Photo Copyright © 2013 by  Thomas Leuthard flickr STHLM #8, licence
Photo Copyright © 2016 by kwejk