3 podstawy życia

 Nigdy nie spotkałem osoby, która nie chciałaby poprawić jakiegoś obszaru swojego życia. W zdecydowanej większości ludzie postrzegają siebie jako dzieło, które nie jest skończone i wymaga jeszcze pracy, by móc być z siebie zadowolonym lub widzieć siebie takim, jakim zawsze chciało się być. Dodatkowo, w obecnych czasach jesteśmy bombardowani już nie sugestiami, ale rozkazami, by stać się lepszą wersją siebie, codziennie uczyć się czegoś nowego, chcieć się rozwijać lub poznawać nowych ludzi. To wytwarza dużą presję, która zamiast rozwoju może powodować zastój („skoro wiem, że nie podołam takiemu wyzwaniu, to w ogóle nie będę zaczynał”) lub nawet regres („to wszystko jest bez sensu i nie dla mnie, więc już nigdy nie będę nic robił”). Dlatego chciałem ci zaproponować pewne rozwiązania, które można nazwać pracą u podstaw w obszarach, które często pomijamy, nie tyle by stawać się lepszym, ale po to by po prostu być zadowolonym z obecnego stanu rzeczy. Nie naciskam, byś zastosował je wszystkie i od razu; po prostu spójrz na poniższą listę i wybierz coś odpowiedniego dla siebie.

 

 

ZDROWIE

 

Bardzo lubię porównanie organizmu ludzkiego do budynku, w którym spędzimy resztę życia, bo umożliwia to spojrzenie na swoje ciało z zupełnie innej perspektywy. Otóż, wyobraź sobie, że zaczyna przeciekać dach w twoim domu. Możesz podstawić miskę pod kapiącą wodę i wymieniać ją co jakiś czas. Możesz też zalepić dziurę starą oponą z roweru, co jest środkiem doraźnym, ale nie masz pewności, czy usterka się nie pogłębi. Możesz też  rozebrać dach i wymienić dachówki w problematycznym miejscu, by mieć pewność, że sprawa została rozwiązana. Dlatego ważnym jest, by dbać o siebie i o swoje zdrowie i być bardziej uważnym w  traktowaniu swojego organizmu:

 

  • Materiały budowlane – warto zweryfikować swoje nawyki żywieniowe, by sprawdzić, czy bazą twojej diety nie są tylko przetworzone produkty, tłuste potrawy albo puste kalorie. Nie jest łatwo z dnia na dzień rezygnować z nawyków wykształconych przez lata naszego życia, ale metoda małych kroczków sprawdza się tu idealnie. Na początek, zastąp białe pieczywo ciemnym, zamień masło na masło klarowane, jedz więcej warzyw i owoców, pij więcej wody i staraj się wybierać produkty bez konserwantów.

 

  • Inspektor budowlany – systematyczne sprawdzanie swojego stanu zdrowia pozwoli ci na ewentualne wykrywanie rozwijających się chorób, a to umożliwi skuteczniejszą walkę z nimi. Warto się badać, bo świadomość, że „wszystko ze mną i moim zdrowiem OK” wpływa pozytywnie na twój nastrój. Z drugiej jednak strony, jeżeli nie czujesz się dobrze, a podczas wizyty u lekarza, któremu opiszesz niepokojące objawy usłyszysz: „Taka Pańska uroda”, to zmień lekarza i próbuj kolejny raz. Czasem drobne sygnały potrafią przestrzec nas przed nadchodzącą katastrofą, a jesteśmy zbyt dorośli, by bać się chodzić do lekarza.

 

 

TIP Oddawaj krew regularnie, dzięki temu będziesz miał wykonane podstawowe badania za darmo oraz możesz uratować komuś życie. No i dostaniesz czekoladę J

 

 

FINANSE

 

Jeżeli żyjesz od pierwszego do pierwszego i nie wiesz, na co wydałeś wszystkie pieniądze, to znaczy, że to one panują nad tobą, a nie ty nad nimi

Pieniądze to nieodłączny element naszego życia i nauka posługiwania się nimi jako narzędziem jest bardzo istotna, ponieważ umożliwia ich lepsze gospodarowanie i wzmaga w nas poczucie kontroli. Oto kilka rad, które pomogą na początek:

 

  • Monitorowanie wydatków – by lepiej zarządzać pieniędzmi należy dowiedzieć się, w jaki sposób je wydajesz i na co. To pierwszy krok, który podpowie ci, które wydatki możesz ograniczyć: może się okazać, że ciągle jadasz na mieście, na co średno przeznaczasz 1200 zł miesięcznie. Gotowanie w domu może obciąć ten wydatek przynajmniej o połowę, dzięki czemu zarabiasz 600 zł miesięcznie, a pracujesz na to przez 40 minut dziennie. Kolejna rzecz to określenie sposobu wydawania. Może wydajesz pieniądze bardzo impulsywnie i często kupujesz ubrania, które są w promocji, a potem nigdy ich nie zakładasz. Jeśli przed każdym zakupem zadasz sobie pytanie „czy rzeczywiście kolejna para spodni/butów/nowa sukienka jest mi niezbędna?”, może to ostudzić twój emocjonalny zapał. To tylko dwa przykłady, które pokazują, że sprawdzając, na co wydajesz pieniądze możesz być bardziej świadom swoich zachowań konsumenckich. Spróbuj, a przekonasz się jak wiele sposób wydawania pieniędzy mówi o tobie.

 

  • Poduksza finansowa – potrzeba bezpieczeństwa zajmuje w piramidzie Maslowa miejsce zaraz za potrzebami fizjologicznymi. Nikt nie chce czuć się niepewnie, a zabezpieczenie finansowe w postaci odłożonej na osobnym koncie sumie odpowiadającej 3 do 6 wypłatom pozwoli ci czuć się swobodnie, kiedy stracisz pracę lub ktoś z twoich bliskich zachoruje i będziesz potrzebował dodatkowych pieniędzy. Takie pieniądze na „czarną godzinę”, w potrzebie spowodują, że nie będziesz miał noża na gardle, który nie zaburzy twojego rozsądnego zachowania w trudnej sytuacji.

 

  • Edukacja finansowa – zwiększanie swojej wiedzy na temat finansów to klucz do obcowania z instrumentami bankowymi takimi, jak kredyt, inwestycja czy lokata. Bardziej przyziemnie, taka wiedza pozwoli ci odpowiedzieć na pytanie, czy przez branie prysznica oszczędza się więcej pieniędzy niż przy braniu kąpieli.

 

TIP do zarządzania finansami jest stworzonych mnóstwo aplikacji na smartfony, które pomogą ci monitorować wydatki. O tym, jak stworzyć poduszkę finansową, jaki kredyt wybrać albo jak tracisz pieniądze przez wkładanie ciepłych potraw do lodówki, w bardzo ciekawy i przystępny sposób pisze Michał Szafrański na stronie www.jakoszczedzacpieniadze.pl

 

CELE

 

Jeżeli nie wiesz, czego chcesz, wmówią Ci to inni

 

Dopóki nie wyznaczysz w swoim życiu konkretnego kierunku to będziesz kręcił się w kółko zadając sobie pytanie: „Dlaczego nie jestem dalej, mimo, że zrobiłem tyle kilometrów?”. Mimo, że wszyscy krzyczą do ciebie, że twoje cele muszą być ambitne, duże i przynoszące zyski, bo przecież powinieneś prowadzić firmę albo chociaż być dyrektorem na etacie, wybrać się w podróż dookoła świata, być bogaty i znać 9 języków obcych, to musisz powiedzieć sobie szczerze, co w życiu sprawia ci przyjemność i co tak naprawdę jest dla ciebie ważne. Praca na podstawowych życiowych wartościach nie jest prosta, bo może się okazać, że przez długi czas w życiu kierowałeś się zasadami, których nie akceptujesz, ale zmiana kierunku i wyznaczanie sobie nowych celów jest oczyszczające. Niemniej jednak to Twoje życie i nikt nie będzie wiedział lepiej niż ty sam, jak powinno ono wyglądać. Pamiętaj, że jeżeli nie pracujesz nad tym by realizować swoje marzenia, to ktoś cię zatrudni, abyś realizował jego.

 

TIP o tym jak wyznaczać cele możesz przeczytać na mojej stronie TUTAJ
Pamiętaj, że wszystkie decyzje, które podejmujesz będą wpływać na to w jaki sposób będzie wyglądać twoje życie, nawet jeśli (jak w większości przypadków) zmiana nie nastąpi od razu, ale nawet po kilkunastu latach. Dlatego przyjrzyj się tym 3 obszarom życia i zastanów się czy warto nad nimi popracować, bo na przyszłość mamy wpływ już dzisiaj.
A Ty? Co jest podstawami życia dla ciebie?

 


Korekta: Anna Sroka
Photo Copyright © 2014 by Thomas Rousing  flickr  microphone, licence