Gdy dopada Cię dorosłość, czyli kryzys ćwierćwiecza

Kryzys-cwiercwiecza-dawid straszak charyzma

Zrobiłam urodziny w klubie, przyszło mnóstwo moich znajomych, wszyscy dobrze się bawili, ale ja nie potrafiłam, tylko siedziałam i płakałam przez całą noc – Gdy Michał zapytał swoją znajomą, jak udały się jej 25 urodziny, to absolutnie nie spodziewał się takiej odpowiedzi, zwłaszcza że była to zawsze uśmiechnięta i pełna energii kobieta.

 

KRYZYS ĆWIERĆWIECZA

 

 

Kryzys wieku przedśredniego, kryzys ćwiećwiecza [ang. quarter-life crisis] – to stosunkowo nowe pojęcia, ale odnoszą się do zjawiska, które towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna i wbrew temu co mówi nazwa, dotyczy to ludzi w przedziale wiekowym od 19 do 29 roku życia, problem dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pojawia się w bardzo istotnym momencie życia, gdy człowiek powinien wybrać swoją ścieżkę i określić siebie – kim chce zostać, gdzie pracować, co chce osiągnąć, jak ma wyglądać jego życie. W przypadku, gdy odpowiedź na większość pytań brzmi „nie wiem” jest to pierwszy sygnał, że kryzys dotyczy właśnie Ciebie.

 

Kryzys pojawia się w trakcie wchodzenia w okres dorosłości i „podręcznikowo” pojawia się na etapie skończenia studiów i rozpoczęcia działań na rynku pracy, około 24 roku życia.  Okazuje się, że dorosłość nie jest taka, jak sobie wyobrażałeś: po studiach nie czeka na Ciebie praca za 5 tysięcy złotych miesięcznie, a rekruterzy wprost mówią Ci, że brakuje Ci doświadczenia; by mieć własne mieszkanie musisz wziąć kredyt na 30 lat i to w lokalizacji, która nie do końca Ci odpowiada; a do tego nie jesteś w stanie określić, co chciałbyś w życiu robić.

 

Najczęściej pojawiają się 2 modele życia:

 • model rodzinny: skończyć studia, znaleźć stabilną pracę, wziąć ślub, mieć dzieci i wybudować dom lub kupić mieszkanie.
 • model kariery: osiągnąć sukces w swojej profesji, być bogatym, rozpoznawalnym i szanowanym, podróżować po świecie.

 

Gdy rozmawiam z ludźmi, to bardzo często mają oni w głowie jeden z wyżej wymienionych modeli i tylko pojedyncze jednostki dostrzegają inne możliwości. Skąd się biorą owe modele? Pierwszy z nich pochodzi, jak sama nazwa wskazuje z domu rodzinnego oraz zasłyszanych w szkolnej ławie schematów – dominuje w nim stabilność i chęć poczucia bezpieczeństwa, drugi pochodzi z mediów, w których widzimy pięknych, inteligentnych ludzi, których życie to pasmo sukcesów – ważny jest rozgłos i sukces. Problem w tym, że żaden z powyższych nie jest do końca prawdziwy, bo życie nie jest czarno-białe, zawsze jest skala szarości, pośród której możemy wybierać. Brak świadomości, że Twoje życie nie musi wyglądać jak jeden z nich, tylko możesz tworzyć je według własnego upodobania może być przyczyną kryzysu ćwierćwiecza.

 

OZNAKI KRYZYSU

 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy kryzys ćwierćwiecza dotknął Ciebie to poniżej znajdziesz listę objawów, które mogą o tym świadczyć:

 

 • brakuje Ci motywacji do działania, jesteś przygnębiony – nie masz chęci podejmowania nowych działań, a jeżeli podejmujesz się czegoś, to nie kończysz, bo podchodzisz pesymistycznie do ewentualnych wyników
 • masz wrażenie, że życie to jedno wielkie kłamstwo – próbujesz podążać za radami rodziców, ale ich słowa odnoszą się najczęściej do tego, jakich rad oczekiwaliby sami w ich okresie młodości, a które nie mają zastosowania w obecnym świecie. Wszyscy mówią, jak masz żyć, ale nie widzisz by te rady się sprawdzały.
 • nie czujesz się bezpiecznie – masz wrażenie, że każdy dzień to całkowicie nowa historia, w której balansujesz na linie nad przepaścią. Ciężko Ci powiedzieć, co jest Twoją przystanią, w której czujesz się dobrze.
 • nie potrafisz znaleźć pracy, która dałaby ci spełnienie
 • ciągle się porównujesz – uzależniasz swoją samoocenę od tego, jaki masz samochód, jaką pracę, ile zarabiasz, czy masz pasję, z jakim partnerem jesteś obecnie, w odniesieniu do swoich znajomych.
 • boisz się przyszłości– nie masz planu, więc działasz reaktywnie (pisałem o tym TUTAJ), stąd obawy co przyniesie następny dzień.
 • dotyka Cię eskapizm – skupiasz się na czynnościach, które nie wnoszą nic do Twojego życia tylko zabierają czas. Jesteś znudzony, a im większe znudzenie tym więcej bezwartościowych rozrywek wyszukujesz.
 •  czujesz się, jakbyś nie pasował do tego świata.
 • gdy wychodzisz do pracy i spoglądasz na swojego kota myślisz „boże, chciałbym być na twoim miejscu” 🙂

 

JAK SOBIE RADZIĆ?

 

Pamiętaj, że nie ma znaczenia, jak wielu oznak kryzysu doświadczasz, ważne jest, że zaobserwowałeś, że coś jest nie tak i możesz coś z tym zrobić. To nie jest sytuacja, w której wszystko się zmieni po przeczytaniu jednego wpisu, nie ma na to uniwersalnego środka za jedyne 299 złotych, który zmieni Twoje życie od razu i bez wysiłku – to jest proces, który będzie trwał.

 

 

Zasady, które pomogą Ci przejść przez kryzys:

 

 • określ swoje cele – postaraj się zastanowić, co jest dla Ciebie ważne, na czym Ci zależy. Pomocny może okazać się ten wpis – LINK
 • bądź wyrozumiały i cierpliwy względem siebie – masz czas na to, żeby wprowadzić zmiany w swoim życiu. Pamiętaj, że przeceniamy to, ile możemy osiągnąć w ciągu roku, ale nie doceniamy tego ile możemy osiągnąć w ciągu 10 lat.
 • nie musisz się dopasować – o wiele bardziej istotne jest, żebyś żył w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami, niżeli starał się dopasować do Twojego obecnego środowiska.
 • zaplanuj swoje szczęście i realizuj je – zastanów się, co sprawia Ci przyjemność, co lubisz robić i rób to częściej. Możesz nawet wpisywać sobie to jako zadanie do kalendarza.
 • bądź konsekwentny w działaniach – jeżeli jesteś zmęczony ciągłym zaczynaniem od nowa to przestań się poddawać, jeżeli czujesz zmęczenie zrób sobie przerwę, ale kontynuuj swoje działania.
 • nie bądź krytyczny względem  innych – wszyscy popełniamy błędy i nikt nie chce być przez to osądzany,  ani krytykowany.
 • zmień środowisko – trudniej będzie wprowadzić zmiany, jeżeli otaczasz się ludźmi, których życie polega na byciu zmęczonym po pracy
 • pamiętaj o swoim charakterze – nie pozwól by media, rodzice i znajomi wpływali na Twoje życie w sposób, który Ci nie odpowiada. Dawaj ujście temu, jaką jesteś osobą.

 

 

 

Przejście w dorosłość to część życia każdego człowieka i od wielu czynników zależy, czy ten etap będzie łagodny, czy będzie związany z przechodzeniem przez kryzys. Jeżeli pojawia się kryzys, to należy sobie pomóc, ja wymieniłem moje sposoby na radzenie sobie z nim. A ty, co byś polecił?

 


 

Photo Copyright © 2012 by Bob Farrell flickr which way dadlicence